Historie objektu

HISTORIE OBJEKTU

Hodolanské divadlo se pyšní bohatou historií. V budově původní tělocvičny se začalo hrát už za druhé světové války. V době své největší slávy figuroval budoucí RESORT HODOLANY jako hlavní centrum olomoucké operety s vlastním sborem a orchestrem. Střídavé úspěchy však po roce 1997 vystřídal úpadek. Díky tomuto projektu zchátralá budova znovu oživne a naváže tak na tradici kulturního centra Olomouce.

Ve čtyřicátých letech minulého století Olomouc pocítila nedostatek účelného prostoru pro česká dramatická představení, a proto padlo rozhodnutí pro přestavbu Lidového domu v Hodolanech - původní tělocvičny orelského spolku (taktéž známé jako Orlovna). O to, aby se z prostoru tělocvičny stal důstojný divadelní prostor, se postarali architekt Lubomír Šlapeta a stavitel Tomáš Šipka. Právě Šipkovi se podařilo přeměnit původní historizující interiér v naprosto funkční a elegantní scénu. Tu podtrhl malíř Oldřich Šimáček se sochařem Rudolfem Doležalem, kteří pak ve vstupní části divadla vytvořili v technice štukolustro scénu z Prodané nevěsty.

Prodaná nevěsta Bedřicha Smetany se také stala úvodním představením, jež se jako premiérová hra odehrála 12. září 1942. Budoucí RESORT HODOLANY se stal hlavním centrem olomoucké operety s vlastním sborem a orchestrem. Název Nové (české) divadlo se však po druhé světové válce změnil na Hudební divadlo. V roce 1957 Hodolany zažily devastující požár a následně bylo divadlo přestavěno na typicky socialisticko-realistickou stavbu. Poté se transformovalo do své finální podoby  jako Nové hudební divadlo. V osmdesátých letech byly k objektu přistavěny ještě dvě mobilní buňky.

Roku 1992 byl provoz divadla z technických důvodů ukončen. V následujících letech se ještě objevilo několik pokusů o obnovení divadelního života v objektu, kdy se v Hodolanech vystřídalo několik divadelních souborů – Hořící žirafa, Tramtárie a Tramtárie II. – vrací úder. Ovšem roku 2006 se snahy o aktivní divadelnictví v Hodolanech zcela uzavřely. Objekt se stal ubytovnou, skladem a půjčovnou kostýmů. Zchátralá budova opět rozkvétá až díky projektu RESORT HODOLANY a postupně tak navazuje na tradici kulturního centra Olomouce. (Zdroj fotografií: theatre-architecture.eu)

 

FOTOGALERIE